2019 AFL Rookie Draft Live

Every pick as they happen

2019 AFL Rookie Draft Live Image credit: AAP

FIRST ROUND

1. Carlton - Hugh Goddard (St Kilda)

2. Gold Coast - Michael Rischitelli (Gold Coast)

3. St Kilda - Callum Wilkie (North Adelaide)

4. Brisbane Lions - Ryan Bastinac (Brisbane Lions)

5. Fremantle - Ethan Hughes (Fremantle)

6. Western Bulldogs - Lachie Young (Mt Eliza)

7. Adelaide - Kieran Strachan (Port Melbourne)

8. Essendon - Tom Jok (Collingwood VFL)

9. Port Adelaide - Tobin Cox  (Glenelg)

10. North Melbourne - Tom McKenzie (Northern Knights)

11. Geelong - Tom Atkins (Geelong)

12. Sydney - Durak Tucker (Peel Thunder)

13. GWS - Pass

14. Hawthorn - Damon Greaves (East Perth)

15. Melbourne - Kade Chandler (Norwood)

16. Richmond - Jake Aarts (Richmond)

17. Collingwood - Tim Broomhead (Collingwood)

18. West Coast - Harry Edwards (Swan Districts)

 

SECOND ROUND

19. Carlton - Tom Bugg (Melbourne)

20. Gold Coast - Jack Leslie (Gold Coast)

21. Brisbane Lions - Jacob Allison (Brisbane Lions)

22. Fremantle - Tobe Watson (Swan Districts)

23. Western Bulldogs - Jordon Sweet (North Adelaide)

24. Adelaide - Paul Hunter (Adelaide)

25. Essendon - Matt Dea (Essendon)

26. Port Adelaide - Cameron Hewett (Port Adelaide)

27. North Melbourne - Kyron Hayden (North Melbourne)

28. Sydney - Harry Reynolds (Sandringham Dragons)

29. GWS - Pass

30. Hawthorn - Will Golds (Oakleigh Chargers)

31. Melbourne - Pass

32. Richmond - Jacob Townsend (Richmond)

33. Collingwood - Sam Murray (Collingwood)

34. West Coast - Josh Smith (Collingwood)

 

THIRD ROUND

35. Carlton - Pass

36. Gold Coast - Brad Scheer (Gold Coast)

37. Fremantle - Ryan Nyhuis (Fremantle)

38. Western Bulldogs - Pass

39. Adelaide - Jordon Butts (Murray Bushrangers)

40. Essendon - Pass

41. North Melbourne - Thomas Wilkinson (Southport)

42. Sydney - Kurt Tippett (Sydney)

43. Hawthorn - Tim Mohr (GWS)

44. Melbourne - Pass

45. Richmond - Mabior Chol (Richmond)

46. West Coast - Pass

 

FOURTH ROUND

47. Gold Coast - Harrison Wigg (Gold Coast)

48. North Melbourne - Pass

49. Hawthorn - Will Langford (Hawthorn)

 

50. Richmond - Pass

 

FIFTH ROUND

51. Gold Coast - Pass

52. Richmond - Pass

;